Pielęgnacja okien

Okresowa konserwacja ram okien drewnianych

Drewno przez całe swoje "życie" pracuje, dlatego też okna wykonane z tego materiału wymagają okresowej konserwacji. Ramy okienne należy przy myciu okien przecierać preparatami do pielęgnacji drewna, a co 5 lat pomalować farbą lub lakierem.

Okresowa konserwacja okuć

Regularne smarowanie i oliwienie, minimum jeden raz w roku, wszystkich ruchomych części okuć zapewni lekkość ich działania i będzie chronić te elementy przed zbyt wczesnym zużyciem. Do konserwacji okuć należy stosować smary bez zawartości żywic i kwasów.

Regulacja okuć

W okresie gwarancji regulacji okuć mogą dokonywać wyłącznie wykwalifikowani pracownicy producenta stolarki. Błędna regulacja okuć może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa użytkowania okna lub drzwi. Dokonywanie regulacji okuć przez nieuprawnione do jej przeprowadzenia osoby skutkuje utratą gwarancji na okucia.

Czyszczenie okien

Do czyszczenia okien zawsze należy używać łagodnych środków myjących i unikać ścierania powierzchni okien na sucho. Pierwsze czyszczenie okien powinno odbywać się najwcześniej po 6-8 tygodniach od ich zamontowania.

Wentylacja

Naturalnie optymalna wentylacja

Nawiewnik higrosterowany jest estetycznym elementem montowanym w oknie, dzięki któremu nawet przy szczelnie zamkniętych oknach następuje wymiana powietrza. W zależności od pory dnia i sposobu użytkowania pomieszczeń strumień dopływającego powietrza zmienia się i dostosowuje do rzeczywistych potrzeb (w nocy większy nawiew jest w sypialni, w ciągu dnia zaś w kuchni).

Nawiewnik higrosterowany:

  • umożliwia dopływ świeżego powietrza do mieszkania
  • automatycznie, przez cała dobę, optymalizuje strumień nawiewanego powietrza dla każdego pomieszczenia w zależności od potrzeb wentylacyjnych
  • zapewnia prawidłową wentylację nie powodując wychłodzenia
  • zapobiega rozwojowi pleśni powstającej w wyniku kondensacji pary wodnej
  • wyposażony jest w blokadę minimalizującą przepływ
  • nie wymaga zasilania elektrycznego
  • instalowany jest w górnej części okien
  • łatwy w utrzymaniu

Naturalnie wygodne rozwiązanie

Kolejne rozwiązanie - hamulec rozwarcia okna sterowany klamką - pozwala intensywnie wietrzyć mieszkanie bez obaw, że nagły podmuch wiatru zatrzaśnie okno. Skrzydło okienne łatwo blokuje się w wybranej pozycji rozwarcia. Wystarczy przekręcić klamkę o 45° do dołu.

Powietrza ile zechcesz

Mikrowentylacja dzięki niewielkiemu dopływowi powietrza pozwala wietrzyć pomieszczenie bez konieczności uchylania czy rozwierania okna i wychładzania pomieszczenia. Takie rozszczelnienie okna zapobiega również skraplaniu się pary wodnej na szybie.

Okna energooszczędne

Nowoczesna stolarka okienna podąża za trendami zakresie efektywności energetycznej. Co raz więcej osób decyduje się na wybór okien energooszczędnych, które gwarantują zmniejszenie strat ciepła o nawet 30 % w skali roku. Koncepcja energooszczędności nie jest chwilową modą, lecz wytyczną na przyszłość. Wybierając takie okna możemy zapewnić sobie wyższe oszczędności i lepszy komfort cieplny.

Co zatem zapewnia oknom wysoką energooszczędność? W głównej mierze szyby. Do okien energooszczędnych stosowane są najczęściej pakiety dwukomorowe o współczynniku izolacji Ug=0,5 W/m2*K. Taka szyba zapewnia izolację ciepła porównywalną do murowanej ściany. Jest zatem bardzo skuteczna pod względem ograniczania strat ciepła.

Kolejnym elementem, który zapewnia wyższą efektywność energetyczną okna jest ramka cieplna. Ogranicza ona przekazywanie ciepła z jednej szyby na kolejną, a gaz wypełniający przestrzenie między szybami przewodzi ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Takie połączenie powoduje, że niezależnie od pory roku, szyby pozostają ciepłe, minimalizując skraplanie się pary wodnej.

Szyby w oknach energooszczędnych posiadają powłokę z tlenku metalu. Taka powłoka niskoemisyjna przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne o krótkiej długości fali, z jednoczesnym ograniczeniem przepuszczania promieniowania niskotemperaturowego, Oznacza to, że okna zatrzymują ciepłe powietrze w środku i wpuszczają ciepło z promieni słonecznych do wnętrza domu.

Aby spełnić wszelkie wymagania w zakresie oszczędzania energii, producenci okien stosują w oknach energooszczędnych systemy o większej głębokości zabudowy, sięgające do nawet 90 mm. Taka zabudowa pozwala na zastosowania okien o większej liczbie komór, co przekłada się na większe oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń.

Okna energooszczędne to nowoczesna technologia dla osób, które dbają o jak najkorzystniejsze pozyskiwanie ciepła. To idealne rozwiązanie dla mieszkań, które znajdują się na dużych wysokościach. Odpowiedni montaż okna, oraz jego wyposażenie gwarantuje komfort cieplny na wysokim poziomie. Warto zatem zainwestować w okna energooszczędne, które oferują nam tak naprawdę darmowe ciepło.

Wyposażenie drzwi

Na jakość drzwi wpływa nie tylko drewno, jakie zostało użyte do ich produkcji. Przede wszystkim, niebagatelny wpływ ma wyposażenie drzwi, czyli ościeżnice, progi i klamki. To ich właściwości sprawiają, że drzwi zabezpieczają nas przed chłodem i chronią nasze mieszkanie przed kradzieżą. W zależności od typu drzwi, w standardowej opcji cenowej, gwarantujemy naszym Klientom wysokiej jakości wyposażenie drzwi, produkowane przez firmę KMT.

Produkowane przez firmę KMT ościeżnice cechują się bardzo wytrzymałą konstrukcją stalową. Ich budowa zapewnia płyną regulację zaczepu i zamka, co eliminuje efekt „luzu” pomiędzy skrzydłem a samą ościeżnicą. Każda z ościeżnic wyposażona jest w gumową uszczelkę z dodatkiem elastomeru. Niektóre, takie jak KMT ENERGY 60, pokryte są drewnopodobnym laminatem, który delikatnie podkreśla wygląd drzwi.

Progi spełniają bardzo ważne zadanie. Z jednej strony izolują ciepło, a z drugiej wypełniają lukę między skrzydłem drzwi, a gruntem. Progi KMT wykonane są z blachy nierdzewnej. Posiadają przekładkę termiczną, która zatrzymuje zimne powietrze przed dostaniem się do wnętrza domu. Dodatkowo wyposażone są w uszczelkę gumową z dodatkiem elastomeru, który jest wysoce elastycznym materiałem.

Wszystkie klamki dołączone do drzwi KMT posiadają zabezpieczenie antyrozwierceniowe.Oferowane są w bogatej gamie kolorów i kształtów, co ułatwia znacznie ułatwia dobór klamki do danego modelu drzwi. Dostępne są klamki o standardowym wyglądzie, a także klamki o bardzo charakterystycznych kształtach. Z łatwością dopasują je Państwo do swoich drzwi.

Rolety, żaluzje czy markizy?

Osłony zewnętrze montowane na przeszklonych drzwiach i oknach ograniczają dostęp jaskrawego, słonecznego światła do wnętrza domu i zapewniają lepszą izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń. Kiedyś takie osłony były stosowane jedynie w domach jednorodzinnych. Dziś rolety, żaluzje a nawet markizy stosowane są także przez właścicieli mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Producenci dbając o łatwą i przyjemną obsługę osłon okiennych, łączą je z praktycznymi systemami elektrycznymi. Rolety, markizy i żaluzje dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu można łatwo dopasować je do koloru elewacji. Jednak, który produkt wybrać?

Najpopularniejszym produktem są rolety zewnętrzne. Wykonane z aluminium, stali a nawet drewna, mogą całkowicie zamknąć dostęp promieni słonecznych do domu. W okresie zimowych stanowią doskonałą warstwę izolacyjną, dzięki czemu możemy ograniczyć starty ciepła do nawet 30%. Ponadto chronią okno przez negatywnym wpływem słońca, wiatru i deszczu. Wyróżniamy kilka typów rolet ze względu na sposób montażu – rolety do zabudowy, rolety na okienne i rolety elewacyjne. Niezależnie od rodzaju, rolety utrudniają włamanie, chronią przed hałasem i chronią wnętrza przed nadmiernym przenikaniem promieni słonecznych i zimna.

Kolejnym z proponowanych przez nas produktów są żaluzje fasadowe. Zapewniają one dobrą izolację termiczną, jednak nie tak wysoką jak rolety zewnętrzne. Poprzez pochylenie lameli mamy możliwość regulacji ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia. Jest do bardzo praktyczna cecha, szczególnie dla osób, które chcą jedynie ograniczyć ilość światła w pomieszczeniu, a nie całkowicie je zaciemnić. Żaluzje spełniają zatem funkcje zacieniające zachowując widok na otoczenie. Dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych i idealnie pasują do nowoczesnych budynków z dużymi przeszkleniami.

Markizy to aluminiowe konstrukcje wyposażone w rolkę impregnowanego i wytrzymałego materiału, który tworzy praktyczny dach nad tarasem. Materiał ten może być zwijany do eleganckiej kasety, montowanej na ścianie domu, lub na otwartą rolkę. Instalowany nad tarasem zewnętrznym stanowi częściową barierę dla promieni słonecznych, lecz nie zasłania widoku z okna, tak jak rolety i częściowo żaluzje. Jest także doskonałym zabezpieczeniem przed deszczem. Markizy mogą być obsługiwane ręcznie, jednak najwygodniej obsługuje się je automatycznie, co jest stosunkowo niedrogą inwestycją. Dostępne są w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach, co dodatkowo podkreśli urodę naszego tarasu.

Wybór należy do Państwa. Najważniejsze jest aby typ osłon zewnętrznych dostosowany był do Państwa potrzeb. Wybierając spośród szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, kierujmy się przede wszystkim wysoką jakością elementów konstrukcyjnych, które zawsze narażone są na negatywne działanie wiatru i deszczu. Zwróćmy także uwagę na walory estetyczne i wybierzmy produkt, który najbardziej się nam podoba. W końcu rolety, markizy żaluzje to inwestycja na długie lata.

Jakie okna wybrać?

Wybór okien to bardzo ważna decyzja, którą powinniśmy podjąć już na etapie budowy domu. Standardy okien zmieniają się w miarę rozwoju nowych technologii produkcji. Estetyka okna również wygląda inaczej, niż 10 lat temu. Pojawiają się okna o właściwościach energooszczędnych, antywłamaniowych i akustycznych. Przy wyborze okna należy się przede wszystkim sugerować jego wyglądem, funkcjonalnością i parametrami technicznymi, które mogą nam dużo powiedzieć o danym oknie.

Podstawowym i tak naprawdę najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła, który wskazuje nam właściwości izolacyjne okna. Dążenie do oszczędzenia energii dotyczy także okien. W związku z tym powstają regulacje opisujące standardy cieplne okien do roku 2020. Przy zakupie okien, najlepiej wybrać te, które mają współczynnik Uw równy 1,1 W/(m2.K). Takie okna oprócz atrakcyjnego wyglądu, oferują nam także ochronę ciepła zgromadzonego w domu w zimę, oraz zatrzymywanie upału przed dostaniem się do wnętrza domu w lato. Aby zapewnić sobie jak najwyższą energooszczędność warto jest zainwestować w okna dwu lub nawet trzykomorowe.

Kolejnym elementem jest wodoszczelność okna. Parametr ten ma 10 klas. Im wyższa klasa, tym lepsza ochrona przed przeciekaniem okna. Ta właściwość nie ma jednak w Polsce aż takiego znaczenia, gdyż stosowany u nas montaż okna wystarczająco zabezpiecza okno przed deszczem. Ważna jest natomiast właściwość akustyczna. Nikt z nas nie lubi przesiadywać w hałasie. Okna z dobrą izolacją akustyczną ograniczają dostęp hałasu z zewnątrz i zapewniają nam spokojne poranki i popołudnia w domu.

Współczynnik przepuszczalności światła odpowiada ilości światła słonecznego, jakie przeniknie przez szybę do wnętrza domu. Należy pamiętać, ze nie istnieją szyby, które przepuszczają 100% światła. Najczęściej spotykane i tak naprawdę najbardziej praktyczne są szyby o współczynniku przepuszczalności światła równym 74%.

Istnieje jeszcze jeden parametr o którym warto napisać. Jest to tak zwany Solar Factor, czyli współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego. Przedstawia on wartość ciepła słonecznego, które dotrze do wnętrza domu. Ciepło pochodzące z promieni słonecznych dogrzeje nam mieszkanie zimą, jednak będzie zbędne latem. Kupując okna o szybach przepuszczających dużą ilość ciepła z promieni słonecznych warto zadbać o dodatkową ochronę w postaci rolet czy żaluzji.

Okna to bardzo ważne elementy każdego domu. Zapewniają ochronę przed zimnem, wiatrem i deszczem. Gwarantują także naturalną wentylację pomieszczeń, która powoduje, że oddychamy czystym i świeżym powietrzem przez cały dzień. Okna powinny być przede wszystkim dobrane do naszych potrzeb i do architektury budynku. Kupując okna w naszej firmie mogą Państwo liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze okna idealnego.

Bezpieczeństwo

Stabilne uchylanie okna

Zastosowanie w oknie stabilizatora uchyłu pozwala unieruchomić skrzydło okienne w pozycji uchylnej zabezpieczając je przed gwałtownym zatrzaskiwaniem pod wpływem wiatru. Szerokość uchyłu skrzydła można dostosować np. do pory roku.

Blokada rozwarcia okna

Aby mieć pewność, że bawiące się w domu dzieci nie otworzą okna wystarczy zamontować przy dolnym ramieniu skrzydła blokadę rozwarcia zamykaną na klucz. Spowoduje to zablokowanie możliwości rozwarcia okna. Da się ono jedynie uchylić.

 
Strona używa plików cookies.
Ok